Zatoka Orosei jest dobrze znana ze swoich systemów jaskiń i pięknych krajobrazów. Projekt Clean the Gulf 2024 koncentrował się jednak na nurkowaniach w wodach otwartych. Porzucony sprzęt rybacki można znaleźć wszędzie – również w krystalicznie czystych wodach Sardynii. Naszym celem było zlokalizowanie i udokumentowanie zalegających sieci oraz innego porzuconego sprzętu rybackiego w wodach Zatoki Orosei, usunięcie ich oraz przekazanie do recyklingu.
W dniach od 7 do 11 października 2024 roku przeprowadziliśmy serię nurkowań projektowych na głębokościach od 30 do 60 metrów. Przy zaangażowaniu zaledwie pięciu nurków udało nam się osiągnąć większość założonych celów. Rozpoczęliśmy od usunięcia starych sieci skrzelowych i klatek z rafy położonej około 300 m na północ od popularnego wraku Nasello. Następnie zajęliśmy się porzuconą siecią trałową zgłoszoną nam przez lokalnych rybaków. Ta olbrzymia sieć zatrzymała się na małej rafie na głębokości 60 metrów i została zerwana około 30 lat temu. Pomimo powolnego rozkładu na przestrzeni lat, wszystkie elementy sieci były wystarczająco mocne, abyśmy mogli wydobyć całą 400-kilogramową sieć w jednym kawałku.
Innym rezultatem tego projektu jest model 3D dziobowej części wraku KT12. Stworzyliśmy ten model po dokładnym usunięciu fragmentów sieci-widm wiszących na windzie kotwicznej.
Bartek Trzcinski, Joanna Wyrebek, Marcin Pawelczyk, Piotr Nowak, Piotr B., Andrea Marassich, Olga Martinelli, Isadora Abuter Grebe
Nasze działania były uprzednio uzgodnione z naszym lokalnym przedstawicielem – Fabio Sagghedu i zatwierdzone przez lokalne władze – Kapitanat Portu w Cala Gonone. Dzięki wsparciu gminy Dorgali, wszystkie odzyskane odpady zostały zebrane i przekazane do recyklingu. Projekt odbył się dzięki wsparciu: Global Underwater Explorers, Ghost Diving Poland, Commune di Dorgali oraz Divers24.